تالاب بین المللی گمیشان در استان گلستان و کرانه خاوری (شرقی) دریای کاسپین واقع شده است. این تالاب در محدوده شهرستان گمیش تپه تقسیم بندی شده است و گمیش تپه در زبان ترکمنی به معنای تپه نقره ای می باشد. در اصل گوموش تپه املای صحیح نام منطقه است که با معنی آن نیز( تپه نقره ای) مطابقت دارد. درحال حاضر گمیشان نام شهرستان به مرکزیت شهر کمیش دپه می‌باشد که درتاریخ ۲۲ اردیبهشت ۸۸ از شهرستان ترکمن جداشد.
تالاب گمیشان جزء تالابهای بین‌المللی است که با ۱۷۷۰۰ هکتار وسعت و عمق متوسط یک و نیم متر در شمال شرق بندر ترکمن و در شرق کمیش دپه واقع شده است، این تالاب از جنوب به رودخانه گرگان، از شمال به رودخانه اترک و از غرب محدود به نواری از تپه‌های شنی است که این محل را از دریای خزر جدا می‌کند. این تالاب در شمال غربی در قلمرو شهرستان ترکمن قرار گرفته است . گسترش طولی تالاب جهت جنوبی – شمالی دارد به طوریکه ضلع جنوبی تالاب به مصب رودخانه گرگان و مرز شمالی آن در خاک کشور ترکمنستان ( مصب رودخانه اترک ) و مرز غربی محدود به نواری از تپه های شتی ساحلی تثبیت شده، که آن را از دریای خزر جدا می سازد و در چندین نقطه کانال ورودی و تبادل آب دریا به تالاب وجود دارد .
این تالاب در شمال شرقی خلیج گرگان و در محدوده منطقه مرزی با کشور ترکمنستان قرار گرفته است؛  حضور مرزبانان خستگی ناپذیر ایران زمین در این منطقه بیانگر مرزی بودن منطقه است.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان
منبع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com