موزه باستان شناسی ملی | National Archaeological Museum در آتن،  بزرگ ترین موزه یونان

یونان مهد هنر و تاریخ و پر از موزه هایی است که تاریخچه ی این کشور را به بهترین شکل ممکن نشان می دهند. تمدن باشکوه و تاریخ چند هزار ساله ی آتن آن را به نماد تمدن غربی تبدیل کرده است، شهری که دانشمندان و فیلسوف های زیادی در آن پرورش پیدا کرده اند و امروز ترکیبی از یک شهر تاریخی و مدرن است. در میان موزه های کوچک و بزرگی که در این شهر هست به موزه ی معروف و مهم موزه باستان شناسی ملی برمی خوریم، در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این موزه بیشتر بدانید.

موزه باستان شناسی ملی ( National Archaeological Museum ) بزرگ ترین موزه ی یونان و یکی از بهترین موزه های جهان است. با اینکه هدف اصلی از ساخت این موزه نگهداری از کشفیاتی بود که در حفاری های قرن نوزدهم در آتن به دست آمده بودند اما این موزه کم کم تبدیل به یک موزه ی باستان شناسی مرکزی شد و کشفیات تمام نواحی یونان برای نگهداری و نمایش به این موزه آورده شدند. مجموعه های این موزه با بیش از ۲۰ هزار اثر چشم انداز جذابی از تمدن یونان را از دوران ما قبل تاریخ تا اواخر دوره باستان به نمایش در آورده است.

بدون شک در جایی مثل یونان با آن تمدن و تاریخ طولانی رفتن به یک موزه ی باستان شناسی تجربه ی دل انگیزی است. اگر علاقه به آثار باستانی داشته باشید شاید یکی از آرزوهایتان این است که آثار باستانی کشوری مثل یونان را از نزدیک ببینید این موزه ی باستان شناسی آتن می تواند شما را به خواسته تان برساند. به غیر از آثار این موزه حتی نمای ساختمان آن هم جذاب و دیدنی ست و به شیوه نئوکلاسیک در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده است.

شیوه ی معماری این موزه در آن زمان در اروپا خیلی متداول بود و معماری ساختمان به گونه ای طراحی شده تا به خوبی کلاسیک بودن آثار خود را منعکس کند. در فضای وسیع و گسترده ی این موزه ۵ مجموعه ی دائمی بزرگ جای گرفته و گالری های مختلفی در هر طبقه برپا شده است. ۵ مجموعه ای که در این موزه شانس بازدید از آن را دارید شامل زیر است:
مجموعه ماقبل تاریخ: شامل آثاری از تمدن های بزرگی که از ۶ هزار سال قبل میلاد تا سال ۱۰۵۰ قبل از میلاد در حوالی دریای اژه شکل گرفته اند.
مجموعه مجسمه ها: در این مجموعه مراحل رشد و تکامل مجسمه های هنرمندان برجسته را از قرن ۷ تا ۵ قبل از میلاد را می بینید.
مجموعه گلدان ها و اشیای کوچک: در این مجموعه سفال های باستانی از قرن ۱۱ قبل از میلاد تا دوره ی رومی به نمایش در آمده که تماشای آن ها برای علاقمندان به آثار باستانی جالب توجه است.
مجموعه آثار فلزی: در این مجموعه مجسمه ها و اشیای کوچک زیادی هست.
در این موزه تصاویر و عکس های آرشیوی و همینطور یک کتابخانه هست که مجموعه ای از کتاب های نادر را در خود جای داده، کتاب هایی که همچنان هم تعداد آن ها بیشتر و بیشتر می شود تا پاسخگوی نیازهای تحقیقاتی مختلف باشند. هر سال هزاران نفر از این موزه دیدن می کنند و آثار ارزشمند آتن را از نزدیک می بینند. در این موزه به غیر از نمایش گنجینه های ارزشمند نمایشگاه های موقتی هم برگزار و در مواردی آثار آن به دیگر شهرهای یونان و خارج هم فرستاده می شود. این موزه درست مثل یک مرکز تحقیقاتی برای دانشمندان و محققان سراسر دنیاست و برنامه های آموزشی خاصی در آن برگزار می شود.

یکی از ویژگی این موزه اینه که حتی کسانی که مشکلات شنوایی دارند هم می توانند در کلاس های این موزه شرکت کنند. موزه باستان شناسی ملی در ناحیه ی اگزرچیا (  Exarcheia) در مرکز آتن بین خیابان اپیروس و Bouboulinas قرار گرفته و ورودی آن در خیابان پاتیشن در مجاورت ساختمان تاریخی دانشگاه پلی تکنیک آتن است.

موزه باستان شناسی ملی آتن در ردیف ۱۰ موزه ی برتر دنیا قرار دارد و در باغ آن یک مغازه برای خرید سوغاتی و یک کافه برای استراحت و نوشیدن قهوه هست که می توانید مدتی را در آن استراحت کنید. فاصله ی این موزه تا ایستگاه ویکتوریا ۵ دقیقه پیاده روی است و بچه های زیر ۶ سال می توانند رایگان از آن دیدن کنند. این موزه ثابت می کند که هنر و تاریخ دوران باستان با زیبایی و شکوه خود همچنان می توانند ما را تحت تاثیر قرار دهند. اگر دوست دارید تمدن یونان را به کامل ترین حالت ممکن درک کنید دو روز زمان بگذارید و در میان گالری های این موزه گشت و گذار کنید.

کمی درباره تاریخچه موزه باستان شناسی ملی
اولین موزه باستان شناسی ملی در یونان در سال ۱۸۲۹ در آیگونا تاسیس شد بعد از آن، آثار باستانی تا سال ۱۸۵۸ بارها در مکان های مختلف جابجا شدند تا اینکه یک مسابقه معماری بین المللی برگزار شد تا مکان و طراحی معماری موزه ی جدید مشخص شود. کار ساخت موزه ی جدید در سال ۱۸۶۶ شروع و در سال ۱۸۸۹ به پایان رسید. این موزه در طول جنگ جهانی دوم بسته شد و تمام آثار مهم آن در جعبه ای مقاوم در زیر زمین مدفون شد تا کسی نتواند به آن ها آسیبی برساند و یا دست به غارتشان بزند. در قسمت جنوبی این موزه یک موزه کتیبه های سنگی می بینید که ارزشمند ترین مجموعه از کتیبه های دنیا در آن نگهداری می شود.

 

گردشگری چیستگردشگری همدانگردشگری مشهدگردشگری اصفهانگردشگری اردبیلگردشگری سلامتگردشگری تبریز گردشگری گیلانگردشگری شیرازگردشگری کاشانگردشگری استانبولگردشگری انزلیگردشگری اراکگردشگری ایلامگردشگری استان گیلانگردشگری اطراف اصفهاناز گردشگری سلامتبانک گردشگریجاذبه گردشگریگردشگری بازنشستگانگردشگری بروجردگردشگری بابلسرگردشگری باکوگردشگری بندر انزلیگردشگری بابلگردشگری بوشهرگردشگری بجنوردگردشگری بندرعباسبند ب گردشگریبند ب گردشگری چیستفروش بند ب گردشگریسامانه بند ب گردشگریمجوز بند ب گردشگری فروشیمدرک بند ب گردشگریموضوع بند ب گردشگریآموزش بند ب گردشگریبانک گردشگری بگردشگری پایدارگردشگری پزشکیگردشگری پاوهگردشگری پارسگردشگری پایدار روستاییگردشگری پاکدشتگردشگری تاریخی گردشگری تنکابنگردشگری تفریحیگردشگری تجاریگردشگری حلالگردشگری خراسان رضویگردشگری زیارتی گردشگری زیارتژورنال گردشگریژئوپلیتیک گردشگریگردشگری صنعتیگردشگری صرافیضعف گردشگری ایرانضعف گردشگری در ایرانضرورت گردشگری سلامتضوابط گردشگری سلامتضرورت گردشگری مذهبیگردشگری طبیعتگردشگری طبیعیظرفیت گردشگری ایرانظرفیت گردشگریظرفیت گردشگری در ایرانظرفیت گردشگری مشهدگردشگری غذاگردشگری غذا در ایرانگردشگری فرهنگیگردشگری فرهنگیانگردشگری کودکگردشگری کشاورزیگردشگری لاهیجانگردشگری گیلان رشت گردشگری گیلان تالشگردشگری نوینگردشگری و توسعهگردشگری و محیط زیستگردشگری و توسعه پایدارگردشگری ورزشیگردشگری و میراث فرهنگیگردشگری و اقتصادو گردشگری سازمان میراث فرهنگیگردشگری و معنویتگردشگری هوشمندگردشگری های مشهدگردشگری هرمزگانگردشگری هندگردشگری همراه بانکگردشگری هاگردشگری یک روزهرشته ی گردشگریرشته ی گردشگری در دانشگاهرشته ی گردشگری در هنرستانگردشگری 2020

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه آریاسان

منبع : www.eligasht.com