تاریخچه: بقایای تمدن و کاوش ها و پژوهش های باستان شناختی نشان از یک پیشینه تاریخی بسیار کهن و غنی از فرهنگ و تمدن در این مرزو بوم می دهد. تا کنون حدود نود و پنج اثر در شهرستان گالیکش شناسایی شده که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مکانی که شهر گالیکش بنا شده است، از صدها سال پیش محلی قشلاقی برای کشاورزان و دامداران روستای فارسیان بوده است. آنان در فصل کشت به این جا می آمدند و پس از مدتی دوباره به جایگاه اصلی خویش یعنی روستای فارسیان باز می گشتند. اصولا اهالی به سبب ناامنی آن دوره تمایلی برای سکونت دائمی در جلگه را نداشتند. گروهی از مردم فارسیان در محلی واقع در سه کیلومتری گالیکش که اکنون روستای سرچشمه (کله خر سابق) نامیده می شود ساکن شده بودند و در همان زمان چند خانوار دیگر از همین اهالی در مکان فعلی گالیکش سکونت دائم یافتند. با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و حاکمیت دولت محمد رضا شاه پهلوی امنیت در منطقه حکم فرما شد، از این هنگام به بعد روز به روز عده بیشتری از اهالی فارسیان تمایل یافتند تا در گالیکش باقی بمانند. این گونه بود که گالیکش در حدود شصت سال پیش از حالت مکان قشلاقی به شکل روستا در آمد. شهرستان گالیکش سابقاً یکی از بخشهای شهرستان مینودشت در استان گلستان بود که در سال ۱۳۸۹ به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت.

رودها: رودخانه های بزرگی همچون اوغان، قلی تپه و دوغ بخش کوچکی از این دشت را سیراب می کند.

فرهنگ و آداب و رسوم: شهرستان گالیکش قدمت حدود سیصد سال دارد. بنیانگذاران این بخش به دلایلی از شیراز مهاجرت و در روستای فعلی فارسیان و فرنگ سکنی گزیده و غالبا از اقوام نوری (خسروی) رنگرزها، ملکان ها بوده که در سرتاسر محدوده فارسیان فرنگ به زندگانی مشغول و به دلیل وجود علفهای ساقه بلند «گالی» که در محل فعلی گالیکش وجود داشت، غالبا روستائیان محل به این منطقه مراجعه و در سفر برگشت خود مقداری گالی جهت پوشش سقف های منازل و دامداریها حمل می کردند. بزرگان همین اقوام ابتدا از فارسیان به روستای سرچشمه فعلی که قبلا به کله خر معروف بوده (سرچشمه فعلی) مهاجرت نموده و رفته رفته گالیکش شکل گرفت و از قومیت های مختلف تشکیل شد. مردم آن اکثرا” با هم نسبت سببی و فامیلی یا نسبی و دوستی کامل دارند.

زبان محلی: لهجه محلی گالیکشی، ترکی، سیستانی، کردی

جاذبه های گردشگری: پارک ملی گلستان در ۱۵ کیلومتری گالیکش و غار کیارام از مکان‌ های دیدنی آنست. آبشار آق سو، آبشار لوه، چشمه لال، جنگل دهنه، تیموردره، دیو چشمه فارسیان از جاذبه های طبیعی آنست. تپه قلعه تخت سلیمان، غار حمام خدایی، پیر غار، غار تاریخی ته سم، روستای زیبای پادلدل، روستای یورت کاظم و… از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان میباشند.

سوغاتی و صنایع دستی: چرم‌ دوزی، قالی‌ بافی، سوزن‌ دوزی و…

غذای محلی: قطاب، مانته، پشمه، جوشواره، یمورته بورگ، آش خمیر، نان پیاز جنگلی، چکدرمه، جوش بره، قنچه بی خیش، حلوا برنجی، نان سنتی آغاندو، نان خرمایی، نان قرقروت و…

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان و پاییز

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان

منبع :                                                                                                                                                                                        www.tripyar.com