باغ ملی آتن | National Garden

امروز می خواهیم یکی از معروف ترین جاذبه های کشور یونان و شهر تاریخی آتن را به شما معرفی نماییم.

باغ ملی آتن نام یکی از باغ ‌های سرسبز و دوست داشتنی شهر معروف آتن است که در آن هم می توانید قدم بزنید و هم به تماشای گونه‌ های مختلف گیاهان بنشینید و از مجسمه‌ ی لرد بایرون، حوض بزرگ، دریاچه ‌ها، ساعت آفتابی، کتابخانه و دیگر جاذبه‌ ها دیدن کنید.

باغ ملی آتن، یکی از باغ‌ های پرطرفدار میان گردشگران از سراسر دنیا و مردم آتن به حساب می ‎آید که در نزدیکی مجلس یونان قرار گرفته است. این باغ، فقط چند متر با ایستگاه مترو سینتاگما فاصله گرفته است و در کل در جای مناسبی از شهر قرار گرفته است و به همین خاطر محبوب هم هست. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که باغ ملی آتن را ابتدا با نام باغ سلطنتی و یا باغ آمالیا می ‎شناخته اند. این نام باغ ملی، داستانی در پشت خود دارد. ملکه آمالیا، که همسر اوتو یکی از شاه های یونان بوده است، از قضا علاقه ‌ی بسیار شدیدی به این باغ داشته است و آن قدر این علاقه شدید بوده است که گفته می‌ شود حداقل روزی ۳ ساعت از وقتش را در این باغ زیبا می ‌گذرانده است و خود شخصاً به آن رسیدگی می‌ کرده است.

در ورودی باغ که از سمت کوچه ‌ی واسیلیس آمالیاس است، اولین چیزی که بی شک توجهتان را جلب می‌ کند، درختان بر افراشته ی نخل باد بزنی است که ارتفاعشان به ۲۵ متر نیز می ‌رسد و شخصا ملکه آمالیا خودش آن‌ ها را کاشته است.

مساحت باغ در کل ۲۴ هکتاری است و پرندگان و گونه ‌های گیاهی کمیاب و گوناگونی را در برمی‌ گیرد.

از جاذبه‌ های بسیار معروف این مکان که توجه همه را بلا استثنا به خود جلب می کند، ساعت آفتابی موجود در آن است که در بخش ورودی اصلی این باغ قرار گرفته است و از آخرین بازمانده های زیبای دوران قبل از عصر ماشین است.

این ساعت با استفاده از مکان خورشید در آسمان، زمان را نشان می دهد و معمولاً مردم سعی می ‌کنند تا بدون نگاه کردن به ساعت و یا موبایلشان، زمان تقریبی را حدس بزنند و این برایشان به نوعی سرگرمی محسوب می شود.

کف پوش رومی نیز در گروه متعلقات جالب این باغ به حساب می ‌آید که آن را هنگام حفاری هایی که در قرن ۱۹ میلادی انجام شد، در عمق ۱ متری زمین کشف کردند. این کف پوش، ظاهراً متعلق به یک ویلای رومی بوده است که در نزدیکی یکی از دروازه‌ های این باغ قرار گرفته بوده است. باغ ملی آتن، یک گلخانه، کتابخانه ‎ی کودکان و یک کافه ‌ی کوچک را هم در برمی ‌گیرد. کاشت اولیه ی این گیاهان در ابتدا در این گلخانه انجام می ‌شود تا بعداً آن‌ ها را دوباره به باغ بیاورند و بکارند.

ساخت کتابخانه ‌ی باغ به سال ۱۹۸۴ برمی‌ گردد و از ۲ اتاق مطالعه، یک اتاق قصه، موسیقی و فیلم تشکیل می ‎شود. این کتابخانه در روزهای اولیه‌ ی فعالیتش فقط ۱۵۰۰ جلد کتاب داشت اما امروزه این تعداد کتاب به ۶ هزار جلد افزایش پیدا کرده است. ورودی کافه ‌ی باغ ملی در خیابان ایرودو آتیکو قرار دارد بخش الحاقی آن به حساب می ‌آید و می ‌توانید از مجسمه ‌های واقع در حیاط آن دیدن نمایید که تاریخ کشور یونان را به نمایش می ‌گذارند. می ‌توان تندیس نیم ‌تنه‌ ی سیاستمداران، پادشاهان، مورخان، اروس و ساتیرها را نام برد. یکی از نیم تنه هایی که بسیار معروف است ودر این باغ وجود دارد، نیم تنه ی لرد بایرون است.

درباره ی این شخصیت تاریخی باید بگوییم که؛ لرد بایرون زندگی جنجالی و کوتاهی داشت و یکی از بزرگ ‌ترین شاعران کشور انگلستان بود که تصمیم گرفت یونانی‌ ها را برای کسب استقلالشان در جنگ با عثمانی ‌ها یاری کند و طی جنگ به بیمار دچار شد و در سن ۳۶ سالگی از دنیا رفت. به همین دلیل است که یونانی ‌ها او را به نوعی، قهرمان ملی خود به شمار می ‌آورند و این مجسمه را به افتخار او ساخته و در ابین باغ گذاشته اند.

بی شک در بازدید از این باغ، همه ی وجوه آن را بگردید و این فرصت را از دست ندهید. باید این نکته را در سفر به یونان درنظر داشته باشید که دستفروشان همیشه در کنار درب ورودی آمالیاس فعالیت دارند و مردم از آن‌ ها نان های کنجدی گرد کولوری می ‌خرند. شاید باورش کمی سخت است اما در سفر به این منطقه خواهید دید که باغ ملی در مرکز این شلوغی ها قرار گرفته اما از این شلوغی به دور مانده و فضای سرسبز و آرامش‌ بخش آن می ‌تواند ذهنتان را برای مدتی هرچند کم از دغدغه‌ های روزانه به دور نگه دارد.

علاوه بر آن بیشتر مردم آتن، باغ ملی را برای ورزش کردن به باغ‌ های دیگر ترجیح می‌دهند و احتمالش زیاد است که در بازدید از این باغ، مردم محلی را در حال دویدن ببینید. حدود ۷ هزاردرخت و ۴۰ هزار درختچه و گیاهان دیگر در این باغ وجود دارد که تنوع گونه ‌های آن‌ ها به ۵۱۹ مورد می ‎رسد. از این میان، ۱۰۲ مورد از آن ‌ها یونانی هستند و بقیه ‌ی آن‌ ها، گیاهان کشورهای دیگر همچون درخت بهشتی چین، کاج استرالیا، بلوط همیشه ‌سبز صد ساله، درخت سرو و نخل جزایر قناری را شامل می‌ شود. همچنین ۶ دریاچه در مرکز باغ یونانی قرار گرفته است و یکی از تفریحات مردم این است که به اردک ‌های این دریاچه‌ ها غذا بدهند.

گردشگری چیستگردشگری همدانگردشگری مشهدگردشگری اصفهانگردشگری اردبیلگردشگری سلامتگردشگری تبریز گردشگری گیلانگردشگری شیرازگردشگری کاشانگردشگری استانبولگردشگری انزلیگردشگری اراکگردشگری ایلامگردشگری استان گیلانگردشگری اطراف اصفهاناز گردشگری سلامتبانک گردشگریجاذبه گردشگریگردشگری بازنشستگانگردشگری بروجردگردشگری بابلسرگردشگری باکوگردشگری بندر انزلیگردشگری بابلگردشگری بوشهرگردشگری بجنوردگردشگری بندرعباسبند ب گردشگریبند ب گردشگری چیستفروش بند ب گردشگریسامانه بند ب گردشگریمجوز بند ب گردشگری فروشیمدرک بند ب گردشگریموضوع بند ب گردشگریآموزش بند ب گردشگریبانک گردشگری بگردشگری پایدارگردشگری پزشکیگردشگری پاوهگردشگری پارسگردشگری پایدار روستاییگردشگری پاکدشتگردشگری تاریخی گردشگری تنکابنگردشگری تفریحیگردشگری تجاریگردشگری حلالگردشگری خراسان رضویگردشگری زیارتی گردشگری زیارتژورنال گردشگریژئوپلیتیک گردشگریگردشگری صنعتیگردشگری صرافیضعف گردشگری ایرانضعف گردشگری در ایرانضرورت گردشگری سلامتضوابط گردشگری سلامتضرورت گردشگری مذهبیگردشگری طبیعتگردشگری طبیعیظرفیت گردشگری ایرانظرفیت گردشگریظرفیت گردشگری در ایرانظرفیت گردشگری مشهدگردشگری غذاگردشگری غذا در ایرانگردشگری فرهنگیگردشگری فرهنگیانگردشگری کودکگردشگری کشاورزیگردشگری لاهیجانگردشگری گیلان رشت گردشگری گیلان تالشگردشگری نوینگردشگری و توسعهگردشگری و محیط زیستگردشگری و توسعه پایدارگردشگری ورزشیگردشگری و میراث فرهنگیگردشگری و اقتصادو گردشگری سازمان میراث فرهنگیگردشگری و معنویتگردشگری هوشمندگردشگری های مشهدگردشگری هرمزگانگردشگری هندگردشگری همراه بانکگردشگری هاگردشگری یک روزهرشته ی گردشگریرشته ی گردشگری در دانشگاهرشته ی گردشگری در هنرستانگردشگری 2020

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه آریاسان

منبع : www.eligasht.com